DX report - červenec 2019

02.08.2019 18:30

Přiajté direct QSL v červenci:

S9A, E6AF

V červenci jsem pracoval s následujícími DX aktivitami:

9Y4/OK2ZI, RI1OM, V31DL, YP0H, OJ0A, OJ0Z, OJ0DX, 1A0C, S92HP, E44WE, 7V9A, MJ0ICD, R63RRC, OY/RC5A, S79KW, CY9C

 

     Původně jsem chtěl opět spojit červencový a srpnový DX report do jednoho, ale nakonec bylo v červenci docela dost zajímavých aktivit. To nebývá zvykem, jak se tak dívám do logu na minulé roky. Ještě koncem června vyjel Karel, OK2ZI, ze své další dovolenkové destinace. Tentokrát to bylo souostroví Trinidad a Tobago, odkud vysílal 10 dní jako 9Y4/OK2ZI. V logu má 3832 spojení s dva a půl tisíci unikátních značek. U mě měl fantastické signály zejména v nočních hodinách na 17 a 20m. Okolo šesté ráno pak na 30m. Akorát na SSB jsem na něj nějak nenatrefil. Samozřejmostí, jak už je zvykem, byl perfektní svižný CW provoz i bezproblémový provoz FT8. Těším se, odkud se Karel ozve příště a přiznávám tak trochu bledou závist hi.

     Velká aktivita byla po celý měsíc z Markeet Reefu, odkud bylo možno slyšet a udělat značky např. OJ0A, OJ0B, OJ0C, OJ0Z, OJ0DX a další. Z tohoto ostrůvku se stala v podstatě tuctová země. Aktivita byla u příležitosti výročí padesáti let od vzniku této DXCC země. Další značky budou QRV ještě během srpna. Když ještě zůstaneme v Evropě, musím zmínit expedici YP0H. Trojice operátorů aktivovala asi na 24 hodin ostrov Sacalinu Mare, EU-183. Pod značkou RI1OM byl aktivován ostrov Morzhovets, EU-119. Čtveřice ruských operátorů navázala za 5 dní provozu 8 tis. spojení. Zajímavých ruských ostrovů bylo tento měsíc v éteru více, ale ne všechny jsem stihnul udělat. Mezi ty větší patřila aktivita z ostrova Popigay-ary, AS-063 v podání čtyř ruských operátorů. Byli QRV jako R63RRC před IOTA contestu, v něm i pár dní po něm. Bohužel zatím není na Clublogu log a tím pádem ani statistiky.

     Mezi nepřehlédnutelné aktivity patřila expedice 1A0C z území Maltézských rytířů v Římě. Tuto pseudo zemi jsem poprvé dělal v roce 2007 - značky 1A0KM, 1A4A, 1A3A, pak v roce 2012 a 2014 1A0C a znovu 1A0KM a naposledy v roce 2015 také 1A0C. Takže aktivace po čtyřech letech přišla určitě vhod pro část radioamatérů. Dělal jsem je all mode na různých pásmech, někde jsem je už měl z minulých let.

     Jako obvykle, jsem se IOTA contestu zúčastnil jen na chvilku během nedělního dopoledne. Na tento zajímavý závod mi nevyšlo volno už několik let. Prostě špatný termín. Z těch zajímavějších stanic, co jsem chvilku před koncem závodu udělal zmíním např. 7V9A. Skupina čtyř alžírských a jednoho německého operátora vysílala z ostrova Srigina, AF-104. Zatím nemají z letošní aktivity nahraný log, pouze z let 2017-2018. Pod značkou MJ0ICD vysílala od 19. do 28. července šestice OK operátorů z Jersey. Konkrétně to byl OK1DOL, OK1BIL, OK1FIK, OK1NP, OK1FWM a OK3RM. Byli různě aktivní i pod svými individuelními značkami MJ/OK.... Pod značkou MJ0ICD jsem je dělal v IOTA contestu. Aktivní byl v závodě i po něm David, OK1DBS-OK3EE, který vysílal společně s Josefem OK1XC z Norska, z EU-056.

     Poslední červencový den také vyjela očekávaná expedice na St.Paul island, pod značkou CY9C, stejně jako v roce 2016. Mají být QRV do 8. srpna. Ve večerních hodinách, hned jak vyjeli, byli na 17m CW, kde jsem je téměř nebral, takže jsem ani nevolal. Bral jsem je v tu samou dobu na 20m FT8. Tak jsem je zkoušel, ale dovolat se trvalo docela dlouho. Nicméně spojení se podařilo. Druhý den jsem zjistil, že nejsem v logu a objevilo se tam upozornění, že i když odešlou relaci RR73, v některých případech se z neznámého důvodu značka neuloží do logu. Kdo nebude v logu, má spojení udělat znovu... To je opravdu paráda. Jelikož toto není v tomto druhu provozu první případ, dělám si vždy po dokončení spojení snímek obrazovky jako důkaz. FT8 a jeho expediční mód je na světě už dost dlouho na to, aby to bylo odladěné a fungovalo to spolehlivě. Bohužel tomu tak není a jak se zdá, stále jsou v F/H módu zádrhele, které jsou asi velkou neznámou i pro autora. Tohle se prostě při CW, SSB ani RTTY provozu nestane. Při nejhroším je v logu zkomolená značka, ale aby se sporadicky některé značky neukládaly do logu, ač by měly automaticky, to se stává jen v FT8 :-(

     V červenci jsem udělal něco málo přes 100 spojení v pásmu 6m, ale v podstatě to byla pořád dokola jen Evropa. Některé dny už to nechodilo vůbec, ale zajímavé podmínky byly 23.7. v podvečer, kdy v ohromné síle burácel TR8CA a nebyl problém ho udělat. Každá mimoevropská země na tomto pásmu je pro mě vzácná. Nové země mi zde přibývají velmi pomalu a ke stovce mi chybí ještě dvě desítky. Číhal jsem zde na 1A0C, ale bohužel jsem je vůbec nebral ani na CW, ani na FT8.

Blíží se nám tradiční setkání v Holicích, na které tentokrát pojedu už v pátek, protože v sobotu jsem v práci. Tak se tam třeba někde potkáme... 73

 

Zpět

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.